دانستنی
0
دومینیکا کجاست؟

درباره دومینیکا بیشتر بدانیم!

دومینیکا کشوری جزیره‌ای در آنتیل کوچک واقع در شرق دریای کارائیب است. این کشور میان جزایر فرانسوی گوادلوپ و ماری گالانته در شمال و مارتینیک در جنوب واقع شده است. این کشور پس از استقلال سال 1978 یکی از اعضای کشورهای مشترک المنافع بوده است.

جغرافیای دومینیکا
محل جغرافیایی جزیره دومینیکا واقع در دریای کارائیب

حالت جغرافیایی، آب و خاک

این جزیره ساختی آتشفشانی دارد. دومینیکا دارای تعدادی آتشفشان فعال است با این حال این آتشفشان‌ها به ندرت فوران می‌کنند. سایر نشانه‌های فعالیت‌های زمین گرمایی شامل دود خان (سوراخی که گاز و دود از آن خارج می‌شوند) و چشمه‌های آب داغ هستند. در قسمت جنوبی دریاچه‌ی جوشان  2300 فیت (700 متر) در بالای سطح دریا قرار دارد، آب این دریاچه اغلب به سبب فشار گازهایی که منتشر می‌شوند سه فیت (1 متر) بالاتر از سطح عادی قرار دارد. این جزیره دارای خاک غنی آبرفتی و آتفشانی است.

جزیره دومینیکا و آب و هوای آن
دریای آبی و زلال کاراییب و جزیره دومینیکا
آب و هوا

دومینیکا خصوصا در ماه‌های سردتر سال یعنی از دسامبر تا مارس آب و هوای دلپذیری دارد. دمای هوای تابستان به طور میانگین بالاتر از 90 درجه ی فارنهایت (32 درجه ی سانتی گراد) است. دمای هوای زمستان نیز خیلی پایین‌تر از این مقدار نیست و میانگین آن بین 84 تا 86 درجه‌ی فارنهایت (29 تا 30 درجه‌ی سانتی‌گراد) است. فصل خشک از ماه فوریه تا می به طول می‌انجامد و فصل بارانی نیز از ژوئن تا اکتبر ادامه دارد که بیشترین احتمال وقوع تند باد (چرخه‌ی طوفان استوایی) در این زمان است. بارش باران در مواقع مختلف متفاوت است و در مناطق کوهستانی دور از کرانه باران‌های شدیدی می‌بارد.

زندگی گیاهی و جانوری

دومینیکا جزیره‌ای است که دارای انبوه‌ترین جنگل‌ها در آنتیل کوچک است. جنگل دومینیکا زیستگاه تعداد قابل توجه و متنوعی از حیوانات و پرندگان است. دو گونه از طوطی یعنی طوطی امپریال یا سیسرو (آمازونا امپریالیس) و طوطی کوچکتری که دارای گردن قرمز است (آمازونا آراسیاکا) تنها در دومینیکا یافت می‌شوند. مرغ‌های مگس خوار بسیاری از جمله مرغ مگس خوار سر آبی (ساینوفانا دو رنگ) از گونه‌های بومی دومینیکا و جزیره‌ی همسایه‌ی مارتیک هستند.

مردم جزیره دومینیکا در دریای کارائیب
مردم دومینیکیا
مردم و فرهنگ

بخش اعظم جمعیت این کشور از نژاد آفریقایی تشکیل شده است و تعدادی از افراد اروپایی، شبه قاره‌ی هند و حوزه‌ی کارایب نیز در آنجا زندگی می‌کنند. دومینیکا تنها جزیره‌ای است که دارای گروهی بزرگ و مجزا از هندی‌های کارائیب است این افراد از نسل افرادی هستند که پیش از کوچ اروپایی‌ها در این جزیره می‌زیستند. اکثر کاریب‌های باقی مانده که تعداد کمی از آن‌ها تنها از نژاد خالص کارائیب هستند، در خاک کارائیب که حدودا 3700 آکر (1500 هکتار) است زندگی می‌کنند. این ناحیه در شرق جزیره‌ی دومینیکا واقع شده است و جزو فقیرترین نواحی مسکونی دومینیکا محسوب می‌شود.

اقتصاد این کشور چگونه است؟

دومینکا یکی از فقیرترین کشورهای حوزه‌ی کارائیب است. اقتصاد این کشور وابسته به کشاورزی است که پیوسته در اثر تندبادها نابود می‌شود. برای اینکه اقتصاد کشور متنوع‌تر شود تلاش‌هایی صورت گرفته و تا حدی موفق بوده‌اند. برای مثال صنعت گردشگری رونق یافته است و همچنین در بخش‌های ساحلی سرمایه‌گذاری‌های مالی کوچکی صورت گرفته است.

کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری

کشاورزی پیوسته چه از نظر استخدام و چه از نظر تولید ناخالص ملی مهم‌ترین بخش اقتصاد را تشکیل می‌دهد. محصولات اصلی این ناحیه شامل موز، مرکبات و نارگیل هستند. در دهه‌ی 1980، موز تقریبا نیمی از درآمد حاصل از صادرات دومینیکا را به خود اختصاص داد اما در اواخر قرن های 20 و 21 موزها به سبب بروز تندبادها به طور مستمر به هدر رفته‌اند. همچنین در دهه‌ی 1990 نیز تولید تا حدی به دلیل رای سازمان تجارت جهانی که بر نقض قوانین تجارت آزاد اتحادیه‌ی اروپا تاکید داشت کاهش یافت. طبق این موضوع اتحادیه‌ی اروپا به دومینیکا و سایر مستعمره‌های اروپایی – خصوصا سایر جزایر تولید کننده‌ی موز در قسمت شرقی حوزه‌ی کارائیب- امتیاز داده بود. کاکائو، قهوه و سبزیجات نیز در دومینیکا کشت می‌شوند. دومینیکا از لحاظ تولید میوه و سبزیجات مستقل است و مواد غذایی را به گوادلوپ صادر می‌کند.

منابع معدنی دومینیکا چیست؟

سنگ خارا که یک سنگ آتفشانی است معمولا برای مقاصد ساختمانی استفاده می‌شود و مهمترین ماده‌ی معدنی تجاری است. همچنین منابع رس و سنگ آهک نیز در این ناحیه وجود دارد. منابع با ارزش مس در قسمت شمال شرقی به سبب احتمال استخراج مس مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

ساخت، تجارت و خدمات

اکثر محصولات اصلی و صادرات از بخش کشاورزی ناشی می‌شوند و شامل مغز نارگیل، روغن نارگیل، صابون، روغن پیمنتا راسموسا و آبمیوه است. صابون از روغن نارگیل گرفته می‌شود و یک محصول مهم صادراتی است. یک بخش کوچک مربوط به نساجی نیز وجود دارد. محصولات چوبی مثل مبلمان، از الوارهای بومی ساخته می‌شوند. Portmouth اصلی‌ترین مرکز قایق سازی است. واردات دومنیکا شامل غذا، سوخت‌های معدنی و محصولات کارخانه‌ای هستند.

سلامت و تندرستی

چندین بیمارستان اصلی در دومینیکا وجود دارد. نیازهای سلامتی محلی در مراکز بهداشت محلی سرتاسر جزیره رفع می‌شوند. بیماری‌های مربوط به روده، دیابت، آنمی، سل و بیماری‌های مقاربتی جزو بزرگ‌ترین مشکلات سلامت دومینیکا به حساب می‌آیند.

تحصیلات

تحصیلات ابتدایی در دومینیکا اجباری است و به صورت رایگان در مدرسه‌های دولتی ارائه می‌شود. چندین مدرسه‌ی متوسطه، کالج  تربیت مدرس، دانشکده‌ی پزشکی، دانشکده‌ی پرستاری و یکی از شعب دانشگاه West Indies در دومینیکا موجود است. حدود 90 درصد مردم این کشور باسواد هستند.

Your Comment
Your email address will not be published