News
0
İKİNCİ BİR VATANDAŞLIĞA BAŞVURMANIZ İÇİN EN İYİ SEBEPLER

Bundan dolayı, dünyada ikinci vatandaşlığa yoğun bir ilgi görünmektedir. Örneğin, 2018’in ilk yarısında, Güney Afrikalılar tarafından ikinci vatandaşlığa başvuru sayısında şaşırtıcı bir artış gözlemlenmişken, başka bir AB ülkesi vatandaşı olan İngiliz sayısı ise 2016 yılında iki katına ulaştı. Ayrıca, yaklaşık olarak 5 İsviçreliden 1’i çifte vatandaşlığa sahip durumdadır.

İkinci vatandaşlığın daha popüler olduğunu gösteren örnekler mevcut. Hollanda, Norveç ve Solomon Adaları gibi birçok ülke çifte vatandaşlık yasalarını gevşetmeyi planlamaktadırlar, dünya genelinde daha fazla kişinin ikinci bir pasaporta sahip olmak için başvuruda bulunacağı kesin gibi görünüyor.

Her ne olursa olsun, buna neden olan tek şey ikinci bir vatandaşlık kapasitesi değil, bu nedenle bu blogun tamamını okuyun, insanların neden bu trende katıldığının sebeplerini derinlemesine inceleyeceğiz.

1. Vizesiz seyahat olanağı sunmaktadır

Yurtdışına çıkmak için parmak izinizi ve yüz izinizi vermek için bir vize merkezi yada elçilik bulmak zorunda olmak ve ayrıca bunların arasında yığınlarca yapılacak evrak işleri. Birleşik Krallığı ziyaret etmek üzere vize almak ise çok daha karmaşık, mali olanakları kanıtlamak için ilave gereklilikler, önceden planlanmış seyahat organizasyonları ve diğer çileden çıkaran evrak işleri. Ancak, bir gezgin vize almanın bu kadar zor olmadığı bir yere gitse dahi, süreç yine de aldatıcı olabilmektedir.

Eğer sürekli seyahat ediyorsanız ve eğer bu seyahatler ticari amaçlarla yapılıyorsa, bir vize başvurusu yapmak için ne kadar acımasız ayak işlerinin olduğunu göreceksiniz. Bazı ülkeler ciddi vize başvuru formları istemektedirler. Örneğin, Rusya’ya seyahat etmek için, sadece başvuru işlemine başlayabilmek için bir Davet Mektubu edinmeniz gerekmektedir. Bu daha parmak izi vermek için bir vize merkezi yada resmi daire bulmanızdan önceki bir prosedür, henüz sayısız evrak işlerinden bahsetmedik bile.

Birleşik Krallığı ziyaret etmek için vize almak ise çok daha zorludur ve parayla ilgili olanakları kanıtlamak, önceden ayarlanmış seyahat planları ve diğer evrak işleri gibi ilave gereklilikler mevcuttur. Vize alma sürecinin bu kadar zor olmadığı bir yere gidecek olsanız bile, bu prosedür yine de oldukça karmaşık olabilir.

Tüm pasaportlar bireylere tüm bu prosedürleri atlatmak suretiyle farklı ülkelere vizesiz seyahat olanakları sunarlar. Ancak ikinci bir pasaport bireylere bunun üzerinden çok daha fazla ülkeye vizesiz seyahat seçeneği sunmaktadır. Bu da daha fazla olanağı insanlara açar ve insanların neden ikinci bir vatandaşlığı tercih ettiklerinin gerçek sebeplerinden birisi budur.

2. Asli memleketinizin problemli siyasi koşullarından sakınmak

İnsanların ikinci bir vatandaşlığa başvurmalarının arkasındaki başka bir motivasyon ise siyasi baskılara karşı sağlamış olduğu güvenlik hissidir. Bir ülkenin siyasi yada finansal durumunun ne kadar kötü olduğundan bağımsız olarak, ikinci bir pasaport insanlara başka bir yerde yaşama ve çalışma önceliği sunmakta ve bu kişilere ve ailelerine seyahat koruması sağlamaktadır. Bu avantajların çocuklara da aktarılabilmesi ikinci bir vatandaşlığa başvurmayı iyi bir neden kılmaktadır.

İlave olarak, savaştan bitap düşmüş ülkelerde yaşayanlar için, ikinci bir vatandaşlık işler giderek daha da güvensiz bir hal aldığında güvenliğe kaçış için bir bilettir. Bu da insanların aileleri için daha güvenli bir ülkeye taşınmayı tercih ettiklerinde yeni bir ülkeye yerleşme sürecini hızlandırmaktadır.

3. Uzun süreli emeklilik planı yapmak

Kumlu beyaz sahillerde yaşayacağınız sorunsuz bir emeklilik hayali kuruyorsanız, ikinci bir vatandaşlık edinmek suretiyle bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz ve geçmişinize bağlı olmaksızın ikinci bir vatandaşlığı alabilirsiniz. Kişilerin ikinci bir vatandaşlık almalarına olanak sağlayan Yatırımla Vatandaşlık programına kaydolmak suretiyle vatandaş olarak bir Karayip ülkesinde yaşayabilirsiniz.

Bu kişilerin tüm güvenlik soruşturmalarını geçtikten sonra bu ülkelerde vatandaşlık almaları için kaynaklarını bu ülkelere koymaları yada ekonomilerine katmaları gerekmektedir. Muhtemelen vizesiz seyahat avantajları sunan en avantajlı ülkeler arasında ücretleri 150.000 USD’den başlayan St. Kitts ve Nevis ile yatırım tutarı 100.000 USD’den başlayan Dominik Milletler Topluluğu bulunmaktadır. İkinci bir vatandaşlık verilmesi durumunda, kararlı bir şekilde emeklilik planları yapmaya başlayabilirsiniz.

Vizesiz seyahat, olumsuz siyasi koşullardan uzaklaşma ve uzun süreli emeklilik planı yapma gibi avantajlarıyla, giderek daha fazla kişinin ikinci bir vatandaşlığa başvurması hiç de şaşırtıcı değil. Öyleyse, neden şüphe ediyorsunuz?

Bir kitabın en iyi kısımları yazarın sadece kulak misafiri olduğu şeylerden de oluşabilir koca hayatının enkazından da. Biri diğerinden daha iyi değildir.
Ernest Hemingway

Your Comment
Your email address will not be published