usa-immigration
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

ABD elli eyaletten ve bir federal bölgeden oluşmaktadır. Ülkenin ana kısmı Kuzey Amerika kıtasının orta kısmında bulunmaktadır. Birleşik Devletlerin kuzeyde Kanada, güneyde ise Meksika ile sınırı bulunmaktadır. Alaska eyaleti kıtanın kuzeyinde en uç noktada, Kanada’nın batısında ve Rusya’nın doğusunda bulunmaktadır; Hawai eyaleti ise Pasifik Okyanusunun orta kısmında bulunan bir takımadadır. Birleşik Devletlerin aynı zamanda Karayip Denizinde ve Pasifik Okyanusunda toprakları bulunmaktadır. New York küresel bir finans ve kültür merkezidir. Orta batı metropolü Chicago büyüleyici mimarisi ile tanınmaktadır ve batı yakasında bulunmaktadır. Los Angeles’ta bulunan Hollywood ise film yapımı endüstrisi ile meşhurdur.

184’ten fazla ülkeye vizesiz seyahat

Çifte vatandaşlığa izin verilmektedir

Fiziksel olarak 3 yıl ikamet zorunludur

Yatırım tutarı 500.000 USD’den başlamaktadır

usa

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

GÖÇMENLİK

Faydalar

  • ABD sınırları içerisinde herhangi bir yerde yaşama, öğrenim görme, çalışma ve seyahat etme özgürlüğü.
  • Program ana başvuru sahibini, aile üyelerini (eşi, 21 yaş altındaki evlenmemiş tüm çocukları) kapsamaktadır.
  • Hiçbir iş deneyimi, asgari yeterlilik yada eğitim gerekmemektedir.
  • Vize sponsorluğu zorunluluğu yoktur.
  • Birleşik Devletlerde kalıcı oturum izni almanın en etkin yollarından birisi.
  • Kalıcı oturum izninin ardından 5 yıl sonra ABD vatandaşlığı alabilme fırsatı.
  • Yeşil Kart (Green Card) sahipleri ABD’deki kolejlere, üniversitelere ve kamu okullarına ABD vatandaşlarının ödediği ücretlerle erişebilir.

Amerika Birleşik Devletleri fırsatlar ülkesidir ve dünyanın en güçlü para birimlerinden birine sahiptir. 1990 tarihli Göçmenlik Yasası tarafından 1990 yılında Göçmen Yatırımcı Vize Programı kapsamında oluşturulan Birleşik Devletler EB-5 vizesi hak kazanan göçmen yatırımcılara yasal daimi oturma izni olan kişi olma yöntemi sunmaktadır.

ABD her zaman bir fırsatlar ve özgürlükler ülkesi ve göçmenler ve toleranslar ülkesi olagelmiştir. Ülkenin ekonomisi en gelişmiş teknoloji piyasası ve ticareti destekleyen hükümet sayesinde birinci dünya ülkeleri arasında lider konumdadır.

ABD dünyanın en iyi sağlık ve eğitim kurumlarına ev sahipliği yapmaktadır ve bu da ülkeyi aileler için ideal bir yer yapmaktadır. EB – 5 vizesi sahibine tüm yaş seviyelerinde kamu eğitimine erişim hakkı sağlamaktadır, ancak ABD aynı zamanda birçoğu çok dilli olan binlerce özel okula da ev sahipliği yapmaktadır ve dünyanın en iyi üniversitelerine yol açmaktadırlar.

Yatırım Seçenekleri

Programa başvurmak için iki seçenek bulunmaktadır

1. Bu yatırım seçeneğine hak kazanmak için yeni bir ABD şirketinin kurulması, başvuru sahiplerinin aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekmektedir:

Yeni bir ticari müessesede 1 milyon USD’lik yatırım yada müessesenin kırsal alanlar yada ulusal ortalamanın yüzde 150’si oranında işsizliğe sahip alanlar dahil olmak üzere hedeflenen ticari alanda olması durumunda 500.000 USD’lik yatırım yapmak.
En az 10 nitelikli ABD çalışanına tam zamanlı istihdam sağlamak, bu kişiler ticari müessesenin doğrudan çalışanları olacaktır.
Kuruluşun günlük faaliyetlerini ve/veya politika oluşturmasını aktif şekilde yönetmek.

2. Bölgesel bir merkezde yatırım: Bölgesel merkezler ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri birimince onaylanmış olan yatırım olanaklarıdır. Bu yatırım seçeneğine hak kazanmak için, başvuru sahiplerinin aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekmektedir:

500,000 USD tutarında yatırım yapmak.
En az 10 nitelikli ABD çalışanına tam zamanlı istihdam sağlamak, dolaylı istihdama da izin verilmektedir.
Müessesenin aktif yönetimi zorunlu değildir. Asgari yatırım tutarı 500.000 USD’dir ve en az 10 Amerikan işçisinin istihdamı zorunludur.

Başvuru Süreci

1. Ay

AŞAMA 1: Programın anlaşılması, avukatlık sözleşmesinin imzalanması, başvurunun hazırlanması ve bölgesel merkezin seçilmesi

2 – 12. Aylar

AŞAMA 2: I-526’nın USCIS’e sunulması, EB-5 dilekçe paketinin USCIS’a sunulması ve projeye yatırım yapılması

12 – 16. Aylar

AŞAMA 3: USCIS onayının beklenmesi.

16 – 18. Aylar

AŞAMA 4: Kalıcı Oturum İzni (PR) için Ulusal Vize Merkezine DS-260 sunulması

18 – 24. Aylar

AŞAMA 5: ABD Büyükelçiliğinde mülakatı bekleme

24. Ay

AŞAMA 6: Koşullu Kalıcı Oturum İzni (PR) statüsünü ve 2 Yıllık Yeşil Kart alma