Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/lakqmfip1fg5/public_html/bayatgroup.com/turkish/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2854

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/lakqmfip1fg5/public_html/bayatgroup.com/turkish/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/lakqmfip1fg5/public_html/bayatgroup.com/turkish/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
bulgaria-residency-investment – Bayat Group
bulgaria-residency-investment
BULGARİSTAN
BULGARİSTAN

Bulgaristan; Karadeniz sahil şeridini kuşatan çeşitli arazi türlerine ve dağlık iç kısımlara ve Tuna nehri başta olmak üzere çeşitli nehirlere sahip bir Balkan ülkesidir. Yunan, Slav, Osmanlı ve Pers etkileriyle kültürel bir buluşma noktası olan Bulgaristan’ın zengin dans, müzik, kostüm ve el sanatları mirasına da sahiptir

169’dan fazla ülkeye vizesiz seyahat

6 ila 9 ay
arasında bir zaman dilimi

Çifte vatandaşlığa izin verilmektedir

Yatırım tutarı 1 milyon BGN’den başlamaktadır

bulgaria

BULGARİSTAN

YATIRIMLA OTURUM İZNİ

Faydalar

 • Ülke AB üye ülkesi statüsündedir ve batı ve doğu Avrupa arasında seyahat açısından mükemmel bir konumdadır.
 • Ülke zengin tarihi ve kültürel mirasa sahiptir.
 • Yaklaşık olarak 169’dan fazla ülkeye vizesiz seyahat (AB, Birleşik Krallık).
 • Oturuma geçiş süreci yaklaşık olarak 6-9 ay sürmektedir.
 • Oturum, Bulgar vatandaşlığı almak için hızlı bir alternatiftir (2 yıl içerisinde).
 • Çifte vatandaşlığa bir engel yoktur.
 • Zorunlu dil testi ve bilgi gerekliliği bulunmamaktadır.
 • Zorunlu ikamet gerekliliği bulunmamaktadır.
 • Serbest ticaret ortamı ve AB’deki en düşük vergi oranları.
 • Vatandaşlık, yaştan bağımsız olarak, miras yoluyla intikal ettirilebilir.

Ülke AB birliği üyesi olduğundan dolayı, 169’dan fazla ülkeye vizesiz seyahat etmenin yanı sıra, en yüksek nitelikte oturum izni yatırımcılara ve ailelerine Bulgaristan Sağlık Programından ve AB ülkeleri arasındaki en düşük kurumsal ve bireysel vergilendirme oranlarından istifade etme olanağı sunmaktadır.

Bulgaristan’daki oturum ve vatandaşlığa ilişkin yatırım programı 2009 yılında başlamıştır ve bu türlü bir programın temel amacı ülkeye doğrudan yabancı yatırımcıyı çekmek olmuştur. Program yatırımcılara ve yatırımcıların aile üyelerine AB’de daimi mukim olma ve 5 yıl sonra da vatandaşlığa başvurma hakkını kazanma fırsatını sunmaktadır.

Bu programın avantajları arasında başvuru sahibinin Bulgar dili testinden geçmek zorunda olmaması, fiziksel ikamet zorunluluğu bulunmaması ve yatırımcı mevcut vatandaşlığından ayrılmak zorunda olmaması bulunmaktadır.

Yatırım Seçenekleri

Program doğrultusunda:

Yatırımcı devlet tahvilleri ile teminat altında olan devlet tahvil portföyüne 511,292 Euro (1M BGN karşılığı) yatırdıktan sonra daimi oturum hakkı için başvuru yapabilir. Yatırım süresi 5 yıldır ve 5 yılın ardından yatırım herhangi bir faiz işletilmeksizin tamamıyla yatırımcıya dönmektedir.
Diğer bir seçenek ise 195.000 Euro yatırmaktır, bu rakam Bulgaristan Chartered Bank’tan alınan 1 milyon BGN’yi finanse etmek için kullanılır. Bu seçeneğin dezavantajı ise, yatırılan 195.000 Euro 5 yılın sonunda yatırımcıya iade edilmez.

Oturum izninin verilmesinden sonraki aşama Bulgar vatandaşlığına başvurmaktır. “Bulgaristan Vatandaşlık Kanunu”na göre, bir kişi Bulgaristan’da 5 yıllık yasal oturumun ardından Bulgaristan vatandaşlığına hak kazanabilir. Bulgaristan’da ayrıca yatırımcılara başlangıçtaki yatırımını iki katına çıkarması koşuluyla yalnızca 1 yıllık kalıcı oturumun ardından vatandaşlığa başvurma hakkı veren hızlandırılmış bir vatandaşlık programı bulunmaktadır. Bu durumda, toplam yatırım tutarı 1.022.584 Euro (2 milyon BGN karşılığı) olacaktır.

 • Geçerli Ücretler

  Ana başvuru sahibi için durum tespiti/değerlendirme € 7,500
  Eş için durum tespiti/değerlendirme € 5,000
  14-16 yaş arası bakmakla yükümlü olunan çocuklar için durum tespiti/değerlendirme € 3,500
  18 yaş üzeri bakmakla yükümlü olunan çocuklar için durum tespiti/değerlendirme € 5,000

1. Ay

AŞAMA 1: Bayat Hukuk Hizmetlerinin uyumluluk ekibi durum tespiti/değerlendirmesi yapacak. Yeterlilik değerlendirmesi, KYC ve geçmiş güvenlik sorgulaması.
AŞAMA 2: Programın anlaşılması, avukatlık sözleşmesinin imzalanması, özel hazırlanmış belge listesinin hazırlanması ve başvurunun hazırlanması.
AŞAMA 3: Belgelerin sunulması. Başvuru ücretlerinin ödenmesi ve belgelerin imzalanması için Bulgaristan Konsolosluğunda randevu
AŞAMA 4: Başvuru sahibi tarafından yatırım tutarının transferi.

2-3. Aylar

AŞAMA 5: Yatırım belgesi düzenlenir.
AŞAMA 6: D Vizesi başvurusu için Bulgaristan Konsolosluğunda ikinci randevu.
4 – 5. Aylar
AŞAMA 7: PR başvurusunun verilmesi için Bulgaristan’a ilk ziyaretin ardından D Vizesi verilir.
AŞAMA 8: Bulgaristan’a ikinci ziyaretin ardından PR onayı verilir.

6 – 9. Aylar

AŞAMA 9: Bulgaristan Kalıcı Oturum (PR) kartının alınması.